Tagi

, , , ,

W tym roku szykuję również nalewkę wiśniową z rumem i miodem według przepisu z wydanej w zeszłym roku książeczki autorstwa Bogumiła Rychlaka i Andrzeja Przecherki pt „Nalewki nalewkarzy”. Bogumił Rychlak opracował część pierwszą, poświęconą nalewkom ziołowym, Andrzej Przecherka jest z kolei autorem części drugiej, zawierającej receptury na nalewki owocowe. Wspomniana książeczka ukazała się w ramach serii „Biblioteczka Aqua Vitae” czasopisma Aqua Vitae.  Niedawno w ramach wspomnianej serii wydano kolejną książeczkę, wartą polecenia domowym nalewkarzom-likworystom. Autorem jej jest Bogumił Rychlak a nosi ona tytuł „Zapomniane klejnoty – o likierach, likworach, kordiałach i nalewkach”.

Nalewka wiśniowa z rumem i miodem

Składniki:

  • 1,5 kg wiśni
  • 1 litr spirytusu 95%
  • 0,5 litra wody
  • 0,7 litra jasnego rumu
  • 0,5 kg miodu
  1. Wiśnie obierz z ogonków, odrzucając przy tym owoce uszkodzone, nadpsute i niedojrzałe. Przepłucz na durszlaku zimną wodą.
  2. Włóż owoce do pięciolitrowego gąsiorka i zalej wodą, spirytusem i rumem. Zamieszaj dobrze gąsiorem i zostaw w spokojności na około 2-3 tygodnie.
  3. Zlej nalew wiśniowy i dodaj do niego 400-500 g miodu (najlepiej rzepakowego) i zostaw, aż miód się „rozpuści”.
  4. Syrop miodowy zlewamy  i łączymy z  nalewem alkoholowym. Nalewkę odstaw do sklarowania, przefiltruj i rozlej do butelek. Zostaw na kilka miesięcy, aby się przegryzła.
  5. Wiśni nie wyrzucaj, bo smaczne 😉