Tagi

, , , ,

Dziś ciąg dalszy przepisów z “Wiadomości ciekawej. Każdemu wielce pożytecznej, o skutkach y mocy zbóż wszelkich, jarzyn y ziół różnych, tak ogrodowych iako y polnych”. Ostatnio zamieściłem tu przepis na wódkę pomarańczowo-rozmarynową pędzoną na anyżówce. Dziś czas na cynamonkę, która w „Wiadomości ciekawej” następuje zaraz po wspomnianej. Więcej – wódka pomarańczowo-rozmarynowa jest jednym ze składników receptury. Mamy oto cynamonkę, która jest wódką z wódki pędzoną. Na końcu dawano do niej płatki złota (jeśli cokolwiek łączy wszystkie przepisy na goldwasser, to najpewniej są to mieniące się pięknie w słońcu złote drobiny).

Zatem…

Teraz dopiero robić z tego [opisanej wódki pomarańczowo-rozmarynowej] essencyą Cynamonową, iako masz niżey zupełnie wypisaną Informacyą.

Cynamonka z Wodki

Weś Cynamonu łotów dziesięć, kwiatu Muszkatołowego poł łota, y gałek Muszkatałowych dwie. Cynamon na kawałki połamawszy, Gałki i Kwiat w moździerzu dobrze utłuc, y wlać do tego wody kryniczney pułtora garca, y przepalić, a dobrać z tego wodki garniwec ieden. Co się zaś zostanie w Alembiku, tego nie wyrzucać.

Teraz te sześć flasz [półgarncowych, przyp. J.B.] (o ktorych masz wyżey) przepal w Alembiku, a odbierz z tego flasz cztery, reszta na rozchod.

W tym zaś garcu Essencyi Cynamonowey, namocz Cukru Kandysbrotu funtów cztery a potym zmieszay z temi czterema flaszami, a dystylluy przez biały kapelusz a gdy się już wyklaruje, wziąść tey samey wodki czyli Essencyi w szklankę, y włożyć do niey złota Fangultu miarkuiąc do każdey flaszy listkow sześć, ktore dobrze w szklance rozdartym piórem ubiwszy, do każdey flaszy wlać po trosze  ze szklanki.

Receptura ta w wersji współczesnej mogłaby mieć następującą postać:

Pierwsza destylacja

Do kolby wlać:

  • wody kryniczney 0,6 litra
  • cynamonu 13,5 g
  • kwiatu muszkatołowego 0,7 g
  • gałek muszkatałowych 1,2 g
  • odebrać z tego wody 0,4 litra

Co się zaś zostanie w kolbie, tego nie wyrzucać.

Druga destylacja

Do kolby wlać wódki pomarańczowo-rozmarynowej 1,2 litra i odebrać z tego 0,8 litra. To co zostanie w kolbie po przefiltrowaniu wziąć za wódkę pośledniej jakości i bardziej wytrawną.

W wodzie aromatycznej z pierwszej destylacji (0,4 litra) rozpuścić 170 g cukru (proponuję zmniejszyć ilość) i zmieszać z wódką odebraną w drugiej destylacji. Przefiltrować.